BÖYLE GELENEK OLMAZ OLSUN! GELİNLERİ VE KIZLARI KÖPEKLERLE…

BÖYLE GELENEK OLMAZ OLSUN! GELİNLERİ VE KIZLARI KÖPEKLERLE…

Dünya ülkelerinde en ilginç geleneklere sahip ülke muhtemelen Hindistan’dır. İşte Hindistan’ın en ilginç 12 geleneği.Dünya ülkelerinde en ilginç geleneklere sahip ülke muhtemelen Hindistandır.

Asya kıtasında bulunan Hindistan, dünyanın en fazla nüfusa sahip ülkelerinden biridir. 22’den fazla dilin konuşulduğu Hindistan, zengin kültürü yanında ilginç gelenekleri de içinde barındırıyor.

Sabah’ın derlediği habere göre Hindistan hakkında edindiğiniz bilgilere yenilerini eklemek için bu haberi okuyabilirsiniz. Ganj Nehri’nde günahlarından arınmak Hindular için Ganj Nehri’nin önemi çok büyük. Ganj Nehri’ni Tanrıça Ganga kabul ederler ve bu nehirde yıkandıklarında günahlarından arındıklarını düşünürler. Ayrıca ölülerini Ganj Nehri kıyısında yakıp küllerini nehre attıklarında ölülerinin ruhlarının özgürleştiğine inanıyorlar.

Hindular için inekler kutsaldır Hindulara göre inekler kutsal hayvanlardır. Öyle ki dışarıdan ineklere taptıklarına inanırız. İşin aslıysa, Krişna dedikleri Tanrılarının ineğin vücudunda beden bulduğunu düşünürler. Bu sebeple ineklere asla zarar vermezler, etini yemezler.

İntihar takdir edilen bir meseledir Hindistan’daki ilginç geleneklerden biri de intihârın günah kabul edilmemesi hatta takdir edilen bir eylem olması. İntihâr edecek kişi önce 3 gün oruç tutar. Sonrasında nasıl intihâr etmek istiyorsa, suda boğulmak, aç kalmak, ateşe atılmak, trenin önüne oturmak vs, seçip dileğini gerçekleştirir.

Kadınlar çok eşli olabiliyor Hindistan’da İngiliz işgaline kadar kadınların birden fazla eşi olabilirdi. Çoğunlukla da kardeşler aynı kadınla evlenirlerdi.

Günümüzde bu gelenek çok fazla görülmese de Hindistan’ın ücrâ köşelerinde rastlanabiliyor.Kızları Köpekle Evlendirme Evet yanlış okumadınız Hindistan’da yedi yaşını dolduran kızlar bir köpekle evlendiriliyor. Bu şekilde kız çocuğu evlenene dek köpek tarafından korunacağına inanılıyor.

Drahoma Geleneği Drahoma bizdeki başlık parasının tam tersi bir gelenek.Hindistan’da evlenirken erkek değil kız tarafı erkeğin ailesini para ödüyor. Bu nedenle aileler kız çocuk sahibi olmak istemiyorlar.

Yılan Oynatma Geleneği Hindistan’ta fakir halkın para kazanmak için başlattığı yılan oynatma işi bir süre sonra Hindistan’ın sembolü ve geleneği haline gelmiştir. Hindistan’ın hemen her köşesinde yılan oynatan bir Hintli görebilirsiniz.

Sati Geleneği Hindistan’daki tüyler ürperten, akıllara durgunluk veren bir başka gelenek ise Sati denilen gelenek. Bu geleneğe göre kocası ölüp de dul kalan kadınlar ya kendi ya da başkası tarafından benzin döküp yakılır. Bu şekilde kadının günahlarından arınıp kocasının yanına gittiği düşünülür.

Kurbağaların Evlendirilmesi Hindistan’ın absürd geleneklerinden biri daha karşınızda: Kurbağaların evlendirilmesi. Bu töreni Yağmur Tanrısının isteği üzerine yaptıklarını söylüyorlar.

Holi Festivali Hindistan’ın gelenekselleşmiş festivallerinin en çılgını, en eğlencelisi muhakkak ki Holi Festivali’dir. Bu festivalde herkes birbirine rengârenk boyalar atıyor ve genç, yaşlı demeden doyasıya eğleniyor. Hintliler bu festivalle baharın gelişini kutlayıp, özellikle yaşlıları eğlendirip onları yalnızlıktan kurtarmak ve bahar yorgunluğunu üzerilerinden atmayı amaçlarlar.

Çocukları Yüksekten Atma Böyle bir gelenek emin olun ki hiçbir yerde yok.Özellikle Müslüman kesimde uygulanan erkek çocuklarını yüksekten atma geleneğiyle çocukların daha sağlıklı olacağı düşünülmektedir.

Uçurtma Uçurma Geleneği Hindistan’ın en ünlü geleneklerinden biri de kışa veda niteliğinde kutlanan Uçurtma Festivalidir. Bu dönemde her yer tatil olur ve insanlar evlerinin çatılarına çıkarak uçurtma uçururlar, şarkılar söyleyip dans ederler.

loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ