Aileler Dikkat! Gençler Arasında Hızla Yayılan Ölüm Nedeni!

Aileler Dikkat! Gençler Arasında Hızla Yayılan Ölüm Nedeni!

Aileler Dikkat! Bazı gençler sosyal medya ve internetin en zararlı şeylerini örnek alıp o şekilde devam ediyorlar. Hergün farklı şeyler bulup bunu aralarında uygulama fazlasıyla artmış durumda. Aileler lütfen çocuklarınızın neler yaptığıyla ilgilenin.

 

Ölüm haberleri peş peşe geliyor BBC Türkçe’nin haberine göre, Adrielly Gonçalves adlı 7 yaşındaki çocuk ani kalp yetmezliğiyle Sao Paulo’da kaldırıldığı hastanede öldü. Çocuğun bir yakını, Facebook paylaşımında Adrielly’nin YouTube’ta izlediği bir videodan etkilenip bir deodorantı içine çekerek öldüğünü duyurdu. Akrabası “Masum bir çocuktu, birden deodorantı ağzına dayadı. Çocukların internette nelere baktıklarını takip etmeleri için ebeveynleri uyarmalıyız” yazdı.


Gençler arasında hızla yayılıyor! Ölüm haberleri peş peşe geliyor Çok sayıda YouTube kullanıcısı, deodorantı nefeslerine çekerken kaydedilen görüntüleri paylaşmış ve bu görüntüler binlerce kişiye ulaşmıştı. Bu deodorant videoları internette dolaşan binlerce ‘cesaret videosu’ndan yalnızca biri.

Gençler arasında hızla yayılıyor! Ölüm haberleri peş peşe geliyor Bazı videolarda kullanıcılar bayılana kadar nefeslerini tutmaya teşvik ediliyor, bazılarında da burun deliklerinden soktukları prezervatifi ağızlarından çıkarmaya çalışıyorlar. Bazı videolarda da çok miktarda pudra tarçın yemeye çalışanlar veya alkollü içecek tüketenler olabiliyor.
5 / 9Gençler arasında hızla yayılıyor! Ölüm haberleri peş peşe geliyor ©Shutterstock Tüm bu videolar sağlığı tehlikeye atabilecek özellikte ama internette giderek yayılıyor.

Brezilya’da bu tip oyunların tehlikelerine ilişkin gençleri ve ebeveynleri bilinçlendirmek için çalışan DimiCuida adlı sivil toplum kuruluşu nefesle ilgili cesaret oyunlarından Portekizcede bir haftada 24 bin, İngilizcede 800 bin video basıldığını söylüyor.

Gençler arasında hızla yayılıyor! Ölüm haberleri peş peşe geliyor BBC Brezilya Servisine konuşan psikolog Fabiana Vasconselos, “Prezervatif ve tarçın videolarını da sayarsak boğulmaya neden olabilecek videoların sayısı her geçen gün artıyor” diyor.

Gençler arasında hızla yayılıyor! Ölüm haberleri peş peşe geliyor Cesaret oyunlarına katılımı artırmak için Instagram ve Snapchat ile oyun forumlarında çağrılar yapılıyor. Ama en büyük kaynak hala YouTube.

Bir yıl önce Sao Vicente’de 14 yaşında bir erkek çocuğu, boynuna çarşaf dolanmış halde ölü bulunmuştu. Polis, çocuğun bu cesaret videolarından birinden etkilenmiş olabileceğini söyledi.

Sao Paulo İtfaiyesi’nden Marcos Palumbo, “Bu yolla çok kaza oluyor. Çocuklar arkadaşları istediği için bu meydan okuma oyunlarına katılıyor. Sonuçlar genellikle çok kötü, ağır yaralanmalar ve ölümler olabiliyor” dedi.
8 / 9Gençler arasında hızla yayılıyor! Ölüm haberleri peş peşe geliyor Sao Paulo Tıp Fakültesi Başkanı Anthony Wong, yüksek oranda alkol içerdiği için özellikle deodorant oyununun çok tehlikeli olduğuna dikkat çekti. Wong, “Alkol seviyesi yüzde 70 ila yüzde 90 arasında değişiyor. Viski veya absentten çok daha yüksek. Nefes gibi içine çekildiğinde alkol yüksek oranda emiliyor bu da boğazda yanma ve ani kalp durmasına neden oluyor” diyor.
Gençler arasında hızla yayılıyor! Ölüm haberleri peş peşe geliyor Çocukların nasıl korunacağına ilişkin DimiCuida’dan Vasconcelos “Çocuklar dijital dünyada doğdu ve anneler babalar çocuklarının internette ne yaptığını anlayana kadar çocuk videolara erişmiş oluyor” diyor.

Vasconcelos bazı sosyal medya uygulamaların yaş uyarılarınn da dikkate alınması gerektiğini söylüyor. Örneğin WhatsApp 16 yaşından, Facebook da 13 yaşından düşüklere uygun değil.

loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ