DİKKAT ETMENİZ GEREKEN YÖNTEM… KAPIYI SAKIN AÇIK BIRAKMAYIN

DİKKAT ETMENİZ GEREKEN YÖNTEM… KAPIYI SAKIN AÇIK BIRAKMAYIN

Sizin için harika bir ipucumuz var. Deliksiz bir uyku, uykuya geçiş süreci kadar önemlidir. Gün içinde yaşanan koşturma ve yorgunluğu ancak uykuda dinlenerek atlatabiliyoruz. Uykuya dalma süreniz çok uzun sürüyorsa sizin için bir önerimiz var.

Bilim adamları, 5 gece boyunca gençler üzerinde yaptığı araştırmaya göre, gece uyurken odanın kapısını kapatarak uyuyan kişilerin uykuya geçiş süreçleri daha kısa ve uyku sürelerinin daha deliksiz olduğu belirlendi.

Kapıyı kapatmak nasıl daha iyi uyumayı sağlıyor?

Odanızın kapısı açık olduğu zaman odaya daha fazla hava akışı sağlanıyor. Sürekli değişen hava da kişilerin uykudan uzaklaşmasına neden oluyor.

Optimal uyku miktarı kişiye göre değişiklik gösterir ancak yetişkin bir insanın günde en az 7-8 saat uyuması gerekir. Bundan daha az uyuduğunuzda, yetersiz uyku iş performansınızı azaltır ve sürekli bir sersemliğe neden olur

Çalışırken, özellikle sabahları, ne kadar cezbedici olsa da kahveye hayır demeyi öğrenmeni gerek.

Kafein adenozinin emilimini engelleyerek sakinleşmenizi zorlaştırır. Bu da uyku problemlerine yol açar.

Uykudan önce yeterince temiz hava aldığınızdan emin olun. Tembellik etmeyin, her akşam en az yarım saat mutlaka temiz hava alın. Temiz hava gece boyunca rahat bir uyku çekmenizi sağlayacak.

Eğer sırt üstü yatıyorsanız dizlerinizin ve belinizin altına yastık koyun. Yan yatıyorsanız bacaklarınızın arasına yastık koyun. Yüz üstü yatarken ise karnınızın alt kısmına yastık koyun. Bu omurganızdaki yükü azaltacak.

loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ